- Hankkeet, Vastuullisuus, Yrityksen kehittäminen, Yritystarinat
aLone in the woods, Lone Widestam
Toimin erä- ja luonto-oppaana ja tarjoan luontoelämyksiä patikointi-, pyöräily-, hiihto-, telttailu- ja melontaretkien muodossa. Haluan, että yhä useampi saisi kokea luonnon ympäri vuoden. Suomen luonto on kaunis jokaisena vuodenaikana: marraskuun retkillä sävyt ovat hillittyjä ja luonto hiljainen. Kesällä värit ovat kirkkaammat ja ympärillä on vilinää.
Kun minua kysyttiin mukaan uudistavan matkailun hankkeeseen, ilahduin. Eihän tällaiselle mahdollisuudelle voi sanoa ei! Yksityisyrittäjänä on tärkeää saada välillä tukea markkinointiin ja muuhunkin, ja hankkeen kautta saa näkyvyyttä Visit Porvoon kanavissa. Odotan myös innolla pääseväni luomaan jotain uutta yhdessä muiden yrittäjien kanssa.
Uudistava matkailu on kiinnostava mahdollisuus. Törmäsin termiin muutama vuosi sitten, kun tutustuin Anu Nylundiin vaelluksella Norjassa ja aloin seurata häntä somessa.
Vaikka olen vielä lähtökuopissa, minulla on jo muutamia uudistavan matkailun ideoita.
Toivon voivani tarjota elämyksiä, jotka parhaimmillaan innostavat yhä useampia lähtemään luontoon.
Voisinko omalta osaltani edistää kestävämpää matkailua? Uudistavan matkailun tuotteissa jätämme luonnon parempaan kuntoon kuin se oli tullessamme sinne.
Asiakkaistani osa ihmisistä suhtautuu positiivisesti uudistavaan matkailuun, ja osa tarvitsee lisää tietoa.
Tuotteen pitää olla asiakkaille kiinnostava ja sellainen, johon minulla itsellänikin on palo. Palvelun paketointi ja markkinointi onkin osattava tehdä juuri oikein ja selkeästi.
Minulla on korkeat odotukset hankkeelle – en tiedä miksi, jotenkin vain on. On vielä monta palapelin palasta, jotka pitää saada loksahtamaan paikoilleen. Ehkä olen viisaampi tämän hankkeen jälkeen.
aloneinthewoods.fi/Lone Widestam
Lisätiedot:
Artikkeli on tuotettu osana uudistavan matkailun Carbon Neutral Experience 3.0 -hanketta.
Annika Weckman
Posintra Oy
+358 503084388
annika.weckman@posintra.fi