- Ajankohtaista, Hankkeet, Yritystarinat, Vastuullisuus, Yrityksen kehittäminen
Miss K Foods, Minna Itämeri
Mausteilla voi tehdä kasviproteiineista houkuttelevampia. Porvoolainen Minna Itämeri Miss K Foodsilta haki Balanssi-hankkeesta verkostoja, lisäpotkua liiketoimintaan ja uutta innostavaa tuotetta markkinoille.
– Mikäpä ruoka maistuisi hyvältä ilman mausteita? Minna Itämeri kysyy.
Itämeri pyörittää maustesekoituksia, BBQ-kastikkeita, kanakuorrutteita ja ammattikeittiötuotteita myyvää Miss K Foodsia yhdessä kahden muun yrittäjän kanssa.
– Ainoa proteiininlähde, joka maistuu hyvältä ilman maustamista, taitaa olla osteri, hän naurahtaa.
Balanssissa Itämeri lähti pohtimaan, miten kasviproteiineista saisi maustamisen avulla maukkaampia – ja kuluttajia paremmin houkuttelevia.
Posintrasta apua yrityksen ensiaskeleista lähtien
Itämeri unelmoi yrittäjäksi ryhtymisestä noin 10 vuoden ajan, kunnes uskalsi lähteä vakituisesta työstään.
Sopiva tilaisuus avautui vuonna 2022, kun Itämeri pääsi opintovapaalle ja suoritti yrittäjän ammattitutkinnon.
– Haluan aina perehtyä asioihin kunnolla ennen kuin lähden tekemään. Latasin siksi myös Posintran sivuilta Uuden yrittäjän oppaan, jonka luin tunnollisesti kannesta kanteen, ja varasin ajan yritysneuvojalle, Itämeri sanoo.
Hän sai Posintralta apua myös perustaessaan toisen yrityksensä, myynnin kehittämisen palveluita tarjoavan TradeDynamon, sekä selvittäessään erilaisia rahoitusmahdollisuuksia.
– Olen aika aktiivisesti tarttunut erilaisiin mahdollisuuksiin. Näissä toteutuksissa, joissa olen ollut (Go2Jump ja Balanssi), olen päässyt tutustumaan muihin yrittäjiin, ja Balanssissa paikallisiin elintarvikealan yrittäjiin.
Vastuullisuusvaatimukset kiristyvät
Yrityksiin kohdistuvat vastuullisuusvaatimukset kasvavat tulevaisuudessa ja vaatimusten viidakossa voi olla vaikea navigoida ilman ajantasaista tietoa ja asiantuntevaa apua.
Posintran palveluiden kautta Itämeri sai ajankohtaista tietoa vastuullisuusasioista ja siitä, millaisiin muutoksiin yritysten kannattaa varautua jo ennakkoon.
– Balanssi ja Co2Jump olivat hyviä tiedonväyliä. Ajattelimme myös kollegoiden kanssa, että kun monet isot yritykset oppivat pois vanhoista tavoista vastuullisuustyössään, miksi me emme aloittaisi siitä, että otamme uudet hyvät liiketoimintamallit heti käyttöön.
Kasvisruoasta maistuvampaa
Balanssissa oli mahdollisuus kehittää uutta vastuullista tuotetta tai palvelua yhdessä FoodWestin kanssa.
Tulevaisuudessa myös Miss K Foods Oy:n listalla on mahdollisesti valmiste, joka on saanut alkunsa hankkeesta.
– Tuotteemme ovat jo vegaanisia, mutta nyt kehitämme uudenlaista maustamisen tuotetta kasvisproteiineille, Itämeri paljastaa.
Uuden valmisteen tavoitteena on tehdä kasvisruoasta mahdollisimman herkullista ja valmistamisesta helppoa.
– Vähittäismyymälöissä valmisruoan osuus myynnistä kasvaa koko ajan ja uusille, hyville vaihtoehdoille on kysyntää. Kuluttaja pitää kaikesta, mikä on yksinkertaista käyttää. Ruoan pitää tietysti olla maukastakin, koska mauton ruokahan on ihan hirveää, Itämeri nauraa.
– Emme halua peittää raaka-aineen makua, vaan tuoda maun uudelle tasolle.
Vastuullisuutta on Itämerelle myös se, että ruokia nautittaisiin yhdessä muiden kanssa.
– Siihen en voi kuin kannustaa, Itämeri hymyilee.
Lisätiedot:
Artikkeli on tuotettu osana Balanssi Pk yritykset kestävään kasvuun-hanketta.
Jenni Lähtevänoja
Posintra Oy
+358 401837917
jenni.lahtevanoja@posintra.fi