En ny typ av upplevelseprodukt testades i Borgå

En ny produkt för regenerativ turism har skapats i Borgå. Seasport från Pellinge erbjuder sina kunder möjlighet att samla skräp under en skärgårdstur. ”Här kombineras nytta och nöje.”

En ny produkt för regenerativ turism har skapats i Borgå. Seasport från Pellinge erbjuder sina kunder möjlighet att samla skräp under en skärgårdstur. ”Här kombineras nytta och nöje.”

I slutet av april steg en grupp utvecklare av hållbar turism ombord på en båt från Borgå å och åkte på en skräpsamlingstur till Äggskär.

Det här var piloten i en process av  servicedesign där företagaren utvecklade en ny typ av regenerativ service – men vad är regenerativ upplevelse?

Regenerativ turism vänder upp och ner på tanken om turism. Medan turistbranschen hittills har funderat på vad destinationen kan ge turisten, frågar man nu vad turisterna kan ge destinationen.

Idén med regenerativ turism är kort sagt att besöksmålet ska vara i bättre skick när man lämnar det än när man kom.

Nu har även Borgå tagit ett steg mot regenerativ turism.

– CNE 2.0 är ett program för att minska utsläppen inom turismen och öka intresset för möjligheterna som den regenerativa turismen ger. Vi funderade på hur vi konkret kunde lyfta fram den regenerativa turismen, säger Posintras företagsutvecklare Annika Weckman.

Idén om en skräpsamlingstur föddes och den genomfördes i samarbete med Seasport.

– En lyckad produkt för regenerativ turism ger turisterna mer meningsfulla upplevelser. Samtidigt som kunden upplever något nytt, kan hen göra gott för det lokala samhället och naturen, säger Weckman.

Idén med projektet Carbon Neutral Experience 2.0, eller CNE 2.0, är att främja koldioxidneutralitet inom turism-, restaurang- och evenemangsbranschen i Nylands region. Projektet vägleder och stödjer företag i utvecklingen av lönsam och hållbar verksamhet.

Sjöbjörn äter inte allt

I Pellinge skärgård målar Seasports entreprenör Johnny Kippilä båten för sommaren.

– Vår resa till Äggskär var helt fantastisk, berättar Kippilä.

– Det är klart att det finns behov på en sådan produkt, nämligen skräp finns det gott om! Varje skräp som plockas från stränderna och havet är ett skräp mindre på en plats där det inte hör hemma. Även här i skärgården fanns det på 50–60-talet en tanke om att Sjöbjörn äter allt man kastar dit.

Kippilä sorterade skräp redan som ung man på sin fars arbetsplats. Idag samlar han skräp på varje tur.

– Varje gång vi tar med kunder eller åker med familjen till holmar och kobbar i skärgården, tar jag med en skräpsäck. Minst en påse plockas alltid.

År 2018 organiserade Kippilä tillsammans med lokala aktörer ett gemensamt Siisti Biitsi-evenemang, men företaget har aldrig tidigare erbjudit skräpsamlingsturer för kunder.

– Dessa talkon kunde ha fortsatt, men vi hade utmaningar med transport av skräp och avfallsavgifter. Nu när Annika Weckman var med, ordnade sig saker. Hon är som en energikanin med selektiv hörsel. Om någon säger att det inte går, lyssnar hon inte på motståndet, utan saker lyckas, på ett milt sätt, skrattar Kippilä.

Är kunderna villiga att betala för att samla skräp?

Tiden från Weckmans kontakt till testningen av Seasports nya produkt var knappt en månad lång och innehöll många idéutvecklingsmöten.

– Det här är en lite galen idé. Som produkt kanske lite udda. Idén är att, samtidigt som man njuter av skärgården, kan man samla skräp. Kunderna har inte frågat efter en sådan produkt, men den har inte heller erbjudits. Skulle du ha skor om ingen tillverkade dem? Alla framtida produkter och tjänster har inte uppfunnits ännu.

Skräpsamlingsturen är riktad både till privat- och företagskunder. Den passar särskilt bra som program för en ansvarsfull företags friskvårdsdag.

– Här kombineras nytta och nöje. Om man ändå åker ut på havet kan man samtidigt göra något bra, säger Kippilä.

Pilotprodukten fick utmärkt feedback från sina testare. Under turen serverades vegansk mat och de städade stränderna rapporterades på webbplatsen för Håll Skärgården Ren rf: s Snygg Beach-program.

Den här gången betalade resans beställare, Carbon Neutral Experience, för de insamlade skräpavgifterna och tog hand om transporten av skräpet till Domargårds avfallsstation.

– Det skulle vara fantastiskt om Borgå stad eller Rosk’n Roll kunde hjälpa lokala företagare även i framtiden. Om vi tar hand om skräpet från skärgården, kan någon ta hand om det till avfallsstationen och betala skräpavgiften? Om Borgå stad till exempel skulle säga, tack för att ni samlade, vi kan hjälpa till härifrån.

Borgå stad uppmuntrar till skräpinsamling

Borgå stads idrottsplatsmästare Pasi Liitiäinen tycker att det är bra att företag utvecklar tjänster för skräpinsamling för sina kunder.

– Alla sätt att få bort skräp från naturen är bra och uppmuntras.

Liitiäinen anser att det är stadens ansvar att transportera bort skräp som samlats in från Borgå stads område och betala avfallsavgifterna.

– Det verkar som att avfallet är markägarens ansvar, åtminstone generellt sett. När det gäller miljöbrott och annan brottslig verksamhet ligger ansvaret hos den som orsakat det, säger Liitiäinen.

Han föreslår att staden kan dela upp områden som ägs av staden till företag där skräp kan samlas in och delta i kostnaderna för insamlingen. Så länge företagen kontaktar staden i förväg.

Rosk’n Roll kan inte ta emot skräp gratis

Hur kan en avfallsstation hjälpa företag att erbjuda tjänster för skräpinsamling?

Rosk’n Rolls transportchef Mika Toivari säger att avfallshanteringsföretaget kan delta i städtalkon endast genom att donera utrustning.

– Städtalkon är en fantastisk sak som är värd att stöda, och vårt företag stödjer denna typ av aktioner genom att erbjuda till exempel trädgårdshandskar eller sopsäckar för att genomföra aktionerna.

Toivari berättar att enligt avfallsslagen ansvarar avfallsinnehavaren, det vill säga fastighets- eller markägaren, för att organisera avfallshanteringen. Kostnaden kan också riktas till den person som skräpat ner, baserat på principen om orsak.

– Vi kan inte ta emot avfall gratis, utan den som lämnar det måste hitta en annan betalare. Det är juridiskt omöjligt för en tredje part att bedriva avfallshantering på en fastighet som någon annan ansvarar för utan ett avtal om avfallshantering som möjliggör insamling, transport och kostnadsfördelning till den ansvariga parten.

Enligt Toivari kan man i företagssamarbeten föreslå för markägaren att de betalar en del av avfallshanteringen, eftersom ansvaret för avfallet ligger hos den.

– Om detta görs skulle sådan verksamhet likna ett städföretags verksamhet. Då skulle det utförande företaget berätta om den som samlar skräp är en anställd eller om arbetet görs frivilligt och om det är frågan om ett allmännyttigt städtanko.

Förståelsen för miljöns tillstånd ökar genom skräpinsamling

Enligt Julia Jännäri, programchef för Håll Skärgården Ren rf, handlar skräpinsamling om mycket mer än att städa upp i naturen.

– Under skräptalkon ser deltagarna ibland för första gången skräpproblemet på nära håll. Deltagarna får insikter om nerskräpningen.

Jännäri uppmuntrar alla skräpsamlare att rapportera om det skräp de hittar till Snygg Beach. På så sätt kan man delta i medborgarvetenskap.

– När tillräckligt många deltar i skräptalkon börjar problemet med avsiktlig skräpning gradvis minska, säger Jännäri.